Holowanie Pojazdów Ciężarowych

HOLOWANIE SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH - CO TRZEBA O NIM WIEDZIEĆ?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Holowanie pojazdów ciężarowych to jedna z tych usług, która jest oferowana tylko przez wysoko wyspecjalizowane firmy. Tylko w niewielkim stopniu jest ona podobna do holowania samochodów osobowych. Co trzeba o niej wiedzieć? Dlaczego nie każdy może holować samochody ciężarowe?

Odpowiedni sprzęt

Przede wszystkim, żeby holować samochody ciężarowe, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. Mała laweta w tym wypadku nie wchodzi w grę. Tutaj potrzebny jest potężny sprzęt, którym w Polsce dysponuje niewiele firm. Jest to rodzaj lawety, która jest gabarytu porównywalnego do autobusu albo ciężarówki z naczepą. Dzięki temu jest ona też odpowiednio ciężka, by mogła zbalansować masę ciągniętego pojazdu i w bezpieczny sposób odholować go w wyznaczone miejsce.

Holowanie Pojazdów Ciężarowych
Holowanie Pojazdów Ciężarowych

Odpowiednie uprawnienia


By prowadzić wspomnianą już lawetę trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Kierowanie tak dużym pojazdem, który jest połączony z drugim dużym pojazdem, czyli ciężarówką lub autobusem, jest zadaniem potencjalnie niebezpiecznym. Chwila nieuwagi może być przyczyną wypadku. Dlatego też kierowca takiego zestawu musi posiadać odpowiednie uprawnienia, które potwierdzają, że ma on niezbędną wiedzę i umiejętności, by poradzić sobie z takim zadaniem. Oczywiście konieczna jest też znajomość przepisów ruchu drogowego, która obowiązuje wszystkich kierowców.

Odpowiednie umiejętności

 

Mówiąc o holowaniu pojazdów ciężarowych, trzeba pamiętać, że odpowiedni sprzęt i uprawnienia to zdecydowanie za mało. Kierowca zestawu musi mieć też niebagatelne umiejętności. Manewrowanie takim kolosem jest niezwykle trudne i jest to zadanie dla najlepszych z najlepszych. Trzeba jednak uwzględnić, że w przypadku zestawu o takich rozmiarach nawet jechanie po prostej drodze może być wyzwaniem. Dlatego właśnie liczą się umiejętności kierowcy, który zdobywa je poprzez lata ćwiczeń i zbierania doświadczenia. Prowadzenie takiego pojazdu to nie jest kwestia odbycia jednego szkolenia, to kwestia regularnego treningu i aktywnej pracy w zawodzie.

Holowanie Pojazdów Ciężarowych
Holowanie Pojazdów Ciężarowych

Tylko nieliczni!


Holowanie pojazdów ciężarowych jest dość skomplikowaną i trudną usługą. W związku z tym niewiele osób może ją świadczyć. Najłatwiej jest znaleźć wyspecjalizowane firmy w dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa i okolice. Zwykle lawety z dużych miast dojeżdżają po to, by holować ciężarówki z wszystkich okolicznych miejscowości i tras przebiegających w pobliżu.